Polub bloga na facebooku

Polub bloga na facebooku:    

piątek, 6 lipca 2012

Albert Einstein kiedyś powiedział...

Taka oto urocza historyjka przelewa się od dość dawna już przez facebooka, katolickie fora internetowe i blogi  po polsku i po angielsku (tu też). Historyjka dorobiła się nawet reklamy tv.

Jest to oczywiście jedna z miejskich legend i nie ma nic wspólnego z prawdą, ale krzepi serca chrześcijan od jakiegoś 2000 roku, natomiast wersja z Einsteinem od 2004 roku. Nie mam zamiaru rozwodzić się nad logiką tej historyjki i komentować kolejnych teologicznych wygibasów, które się w niej znajdują. To co mnie zaciekawiło i skłoniło do napisania tej notki jest fakt pojawienia się na końcu postaci Alberta Einsteina.

Mimo, że większość ludzi prawdopodobnie nie rozumie teorii względności, to prawie każdy potrafi powtórzyć wzór E=MC2 i zobaczywszy zdjęcie Einsteina powie kto to był. Popkultura przyjęła Einsteina przetrawiła i wypluła, a to co wypluła to idealny archetyp mędrca. Jeżeli Einstein coś powiedział to znaczy, że jest to bardzo mądre, ponieważ Einstein był bardzo mądry, kropka. Zakłada się, że skoro Einstein był geniuszem z dziedziny fizyki, to znaczy, że był geniuszem także we wszystkich innych kwestiach, takich jak związki międzyludzkie, ekonomia, religia etc. Jest to oczywiście rozumowanie błędne, dajmy dla przykładu Newtona i jego zainteresowanie alchemią. 

Ten zmitologizowany obraz Einsteina w pewnym momencie zaczął żyć własnym życiem. Jeżeli ktoś ma jakiś bon-mot, który akurat pasuje mu do udowodnienia tezy, to jeżeli zacznie zdanie od "Albert Einstein kiedyś powiedział..." odniesie murowany sukces, przecież skoro powiedział to taki geniusz jak Einstein... Takie wypowiedzi słyszymy non stop w mediach, sejmie, czy czytamy na internetowych flejmach. Ciężko też powiedzieć, czy zabieg taki stosowany jest z premedytacją, czy po prostu autor wypowiedzi rzeczywiście wierzy, że dany cytat pochodzi od Einsteina. Schopenhauer taki chwyt erystyczny skatalogował pod numerem 24 czyli Argumentum ad verecundiam i einstein jest tutaj w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o ilość tego rodzaju odwołań.

Problem polega na tym, że bardzo często trudno dociec czy rzeczywiście takie słowa padły z ust Einsteina, czy jest to wymysł osoby cytującej. Problematyczny jest też fakt, że wiele cytatów przypisywanych Einsteinowi ma w internecie dużo większą liczbę odniesień do fałszywych źródeł niż autentycznych. Oczywiście jeżeli ma się pobieżną chociaż wiedzę na temat poglądów naukowca, możemy z założenia odrzucić pewne cytaty związane np. z religią, jak anegdotka podlinkowana we wstępie do tej notki. Pełno natomiast cytatów w stosunku do których ciężko odnieść jakąkolwiek wiedzę na temat Einsteina. 
Jeśli mężczyzna całuje piękną dziewczynę jednocześnie bezpiecznie prowadząc samochód, po prostu nie poświęca pocałunkowi uwagi na jaką zasługuje.
albo
Każdy jest geniuszem. Ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia.
albo 
Musisz nauczyć się zasad gry. A potem - grać lepiej niż wszyscy inni.

I tak bez opamiętania, od stron motywacyjnych, przez religijne fora chrześcijan, buddystów, po new age który też zagospodarował sobie Einsteina jako słynnego mistykakabalistów czy astrologię:

Astrology is a science in itself and contains an illuminating body of knowledge. It taught me many things, and I am greatly indebted to it. Geophysical evidence reveals the power of the stars and the planets in relation to the terrestrial. In turn, astrology reinforces this power to some extent. This is why astrology is like a life-giving elixir to mankind. - ALBERT EINSTEIN

Oczywiście, żaden z powyższych cytatów nie pochodzi od Einsteina. Jak sobie z tym radzić? Po pierwsze, nawet jeżeli Einstein powiedział coś rzeczywiście, to czy ma to jakieś znaczeniu w innych kontekstach niż fizyka - tutaj temat jest dyskusyjny. Druga sprawa, jeżeli ktoś mówi - "Albert Einstein kiedyś powiedział...", od razu przestawmy sobie pokrętło czujności na 10. I jeżeli cytat wydaje się nam podejrzany, to po prostu zapytajmy o to, kiedy powiedział, w jakiej publikacji - "nie wydaje mi się, żeby to był Einstein' itd. Jeżeli tekst jest napisany możemy pokusić się o mały research na google books, poszukać sceptycznych stron gdzie ktoś już zadał sobie wysiłek sprawdzenia danego cytatu. Można zajrzeć na strony z cytatami, na których są one posegregowane wg daty i źródła. Tutaj jest też lista cytatów Einsteina, które ktoś prześledził i najczęściej nie znalazł odniesień. Tutaj też artykuł, którym się posiłkowałem, zgłębiając temat. 


Albert Einstein kiedyś powiedział: "Sprawdzaj źródła, bo internet to rzeka gówna, która co jakiś czas wybija i zalewa autorytety" i tej mądrości trzeba się trzymać. 

23 komentarze:

 1. Nawet w kontekście fizyki może nic nie znaczyć. Wiadomo jakie zdanie miał Einstein o mechanice kwantowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda. Facet był niewątpliwie geniuszem, ale geniusze też popełniają błędy, dlatego lepiej polegać na faktach niż na opiniach. Oczywiście w miarę możliwości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jego największym błędem była stałą kosmologiczna, niby błędna, ale niezastąpiona w równaniach :P

   Usuń
 3. psychoinformatyk19 lipca 2012 10:18

  Kolejny "cytat":

  PL: "Wszystko jest energią. Wszystko. Dostrój się do częstotliwości tego,czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to Twoją rzeczywistością. Nie może być inaczej. To nie filozofia, to fizyka"

  EN: "Everything is energy and that’s all there is to it. Match the frequency of the reality you want and you cannot help but get that reality. It can be no other way. This is not philosophy. This is physics"

  Prawdziwy autor? Chanellingowy mędżec Anka Bashar, p. http://quoteinvestigator.com/2012/05/16/everything-energy/

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyśmienity blog. Już polecam wszystkim moim znajomym. Proszę założyć fanpage'a na facebook'u, będzie łatwiej śledzić i promować blog. Dzięki za dobrą robotę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Żadnych aktualizacji od ponad miesiąca? Właśnie trafiłem na tego bloga, i błagam niech się nie okaże że jest opuszczony! To chyba najlepszy blog na jaki trafiłem w internecie i całkiem niezłe podręczne źródło opisów chwytów retoryczno-ogłupiających używanych przez różnych oszustów i ich ślepych wyznawców. Byłoby szkoda gdyby wpis powyżej byłby ostatnim - to tak jak znaleźć sens życia tylko po to żeby po chwili stwierdzić że świat jest już inny a sens - jest bezsensem ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieki za mile slowa. Chwilowo nie mam czasu ze wzgledu na wzmozona ilosc pracy, a blog to hobby, a pisanie postow wymaga sporo czasu. Niestety raczej do konca wrzesnia nie uda mi sie nic nowego przygotowac, chociaz pomyslow na notki mam kilka... Kac

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. It will also require manpower to maintain and run the energy sources.
  "We are hoping the technology will take hold and pyrolysis plants will be built where there is a steady stream of green or other biomass waste providing clean energy that is carbon negative," Van Zwieten said.
  Man and other animals eat food and use this energy to do work and to stay alive.
  but we love that Tink '08 is a great green inspiration for the little pixie in all of us.

  Here is my page ... biomass logistics

  OdpowiedzUsuń
 9. Note: Amaranth, Buckwheat and Quinoa are not grains considered
  pseudo-grains. Paleo Recipes is a new concept which was put forward in the mid 1970's by Walter L. The term 'Paleo' suggests a prehistoric or early context. You see there was plenty of food the key is these foods were all natural and healthy foods not treated with preservative to prolong shelf life.

  Here is my blog post :: paleo diet

  OdpowiedzUsuń
 10. As being a protection mechanism, the oyster wraps the organic substance having a substance referred to as nacre, resulting to what is referred
  to as mommy of pearl. There are promise rings,
  friendship rings and engagement rings or
  silver rings (In Danish s. And this is what is being
  done by using Promise Rings.

  Visit my web page ... promise rings cost

  OdpowiedzUsuń
 11. As soon as I started washing my face with cool water,
  my acne went away. Every person alive today can have problems with
  acne, superstars, movie stars, sports people, models and also the average person can all be suffering from the negative damage caused from having bad skin.
  This mixture is safe to use on sensitive skin and with regular use you should go to a significant improvement in the overall appearance of your respective complexion.
  Peroxide will turn the spot which has become infected white,
  which will help it become easier to cover up with make-up.


  my web-site - best for acne (http://connectartist.com/blogs/16760/36445/uncovering-trouble-free-solution)

  OdpowiedzUsuń
 12. Right after you have chosen the ring that you might be planning to present for your partner,
  you must decide what you're moving to possess inscribed about the ring. When you find a specialized to pierce your body, guarantee the piercing could be profitable. If you don't want a diamond on the ring then you can use
  any kind of gem.

  Stop by my web site promise rings pandora ()

  OdpowiedzUsuń
 13. I prefer sterling silver jewelry because I hate the way gold
  looks with my skin tone and because it is cheaper than white gold.

  Some people prefer not to wear rings, and others want to make the purity vow in private.
  While buying these Promise Rings we must keep in mind that the inner meaning of
  it holds more value that its face value.

  my web-site ... promise rings in walmart (www.labceo.com.br)

  OdpowiedzUsuń
 14. (If it makes you feel better you will have time to
  upgrade the ring while she sleeps). They will have amazing diamond rings that they are more than willing to sell for
  a reduced cost. Promise rings are an excellent tool for young couples who
  are intent on being exclusive and monogamous with
  one another.

  my page - promise rings london

  OdpowiedzUsuń
 15. Even though she just did not care about my feelings.

  You can enhance your chances of recovering in the event you seek treatment
  early. Don't ensure it is too hot, but don't allow it to go get too cool.
  Peroxide will turn the location which has become infected white, which will make it easier to pay up with make-up.


  Here is my webpage: adult hormonal acne

  OdpowiedzUsuń
 16. Once you understand a few uncomplicated issues to maintain in intellect,
  it is possible to take it easy and retail outlet on your cardiovascular's information, with out that anxiety of doing the unsuitable decision or ending up with a bracelet that is not proper available for you. Some people prefer not to wear rings, and others want to make the purity vow in private. I know it may seem as if I'm contradicting the advice
  I have already given you, but hear me out.

  my homepage ... promise rings under 300

  OdpowiedzUsuń
 17. However, these are the most functional for readers.
  With the "information age" well under way, this is not surprising.
  Its easy-to-use format allows anybody to search for their favorite books online.  Take a look at my weblog; free pdf ebook download

  OdpowiedzUsuń
 18. They are likely to have better deals on high-grade
  gemstone promise rings, because their niche is diamond rings.
  The instrument used to estimate a diamond is 'LOUPE. A high quality cut diamond could have facets angled to reflect the greatest quantity of mild.

  Here is my blog post - web site

  OdpowiedzUsuń
 19. Wearing exactly the same clothes for long periods
  can encourage bacteria at the same time. I developed my own, personal methods
  to fight persistent acne: Use a makeup remover before
  washing your face. If it fails, you didn't waste any money in the process. Exfoliating clears pores and leaves the surface of the skin feeling smooth and healthy.

  Feel free to visit my page acne between eyebrows

  OdpowiedzUsuń
 20. Outside of that promise, the purity or promise rings are quickly a reminder to the
  personal to help keep his or her word to God. Titanium was a metal first used in the aerospace industry because of its ability
  to withstand high temperatures. Also, when the piercing is routinely painful and does
  not appear to heal, you must seek cure by your major health attention supplier.


  Feel free to visit my weblog ... promise rings helzberg *cpawar.net*

  OdpowiedzUsuń
 21. Many people prefer diamonds in their jewelry when a gift is being purchased or gifted.
  When temptation arises, you just simply look at the promise ring you wear on your finger to remind you of
  that promise you made to your partner or your loved
  one. By the end I hope it will be clear on the
  difference.

  Stop by my web page ... web site

  OdpowiedzUsuń
 22. Thanks for the post, In this complex environment business need to present there company data in meaningful way.So user easily understand it .Sqiar (http://www.sqiar.com/benefits-of-using-tableau-software/) which is in UK,provide services like Tableau and Data Warehousing etc .In these services sqiar experts convert company data into meaningful way.

  OdpowiedzUsuń

Komentować może każdy, bez konieczności logowania. Prosiłbym jednak o wpisanie jakiegoś nicka, bo czasami dyskusja z 6 "anonimowymi" powoduje trochę zamieszania.